september 2019 | Sarah Lykke
  • Magazine
  • Blogs
    • Nye blogs
      • Design og indretning
      • Forældreskab
      • Foto
      • Mode
      • Træning og sundhed
    • Toplister
    • Forældreskab
    • Foto
    • Mode
    • Træning og sundhed
  • Flere
    • Design og indretning
  • Toplister
  • Opret blog
    Sarah Lykke

    Velkommen til mit lille univers.
    Jeg hedder Sarah Lykke Post Førgaard, og jeg er 26 år gammel. Jeg forsøger at balancere mellem livet som mor, min uddannelse som makeup artist, iværksætteri samt min store passion for mode og skønhed. På min blog deler jeg både mit upolerede leverpostejs-liv samt hverdags-glam når det går allerbedst. Jeg glæder mig til at tage jer med på rejsen, og dele en masse inspiration om moderskab, skønhed og mode.

    Kontakt:
    bysarahlykke@hotmail.com

    • Facebook
    • Instagram
    • Nouw
    • Pinterest
    • Snapchat
    • Twitter
    • Youtube

    Tilmeld nyhedsbrev

    Instagram @sarahlykkeforgaard

    Kategorier

    • EVENTS
    • HVERDAGS GLIMT
    • INDRETNING
    • INSPIRATION
    • MAD
    • MIN VIRKSOMHED
    • MODE
    • MODERSKAB
    • OUTFITS
    • PERSONLIG
    • REJSER
    • SHOPPING
    • SKØNHED
    • SMYKKER

    Den smarteste voksipose med flere funktioner

    30. september 2019

    Reklame for Voksi

    Hello there.
    Jeg kan næsten ikke få armene ned over vores nye (og virkelig smarte) voksipose. Jeg (og min lille familie) har været så heldige, at få lov til at teste den nyeste Voksi Explorer, og jeg har simpelthen glædet mig sådan til at dele min begejstring med jer. Der findes utrolig mange forskellige voksiposer på markedet, og sommetider kan det være utrolig svært at navigere i den store verden af baby-udstyr. Da vores lille pige var nyfødt brugte vi vores baby-lift i barnevognen men efter hun voksede ud af den har vi ønsket os et alternativ. Voksiposen har efterhånden været på vores ønskeliste længe, og derfor blev jeg utrolig glad da muligheden for at teste det nyeste skud på stammen fra Voksi bød sig. Denne voksipose består nemlig af alle de bedste funktioner fra de tidligere modeller, og jeg kan allerede nu afsløre, at der ikke er overladt noget til tilfældighederne. Jeg har valgt voksiposen i den smukkeste valnød-farve der matcher resten af vinter-garderoben. Den findes i seks smukke farver, hvilket betyder at der med sikkerhed er noget for hver en smag.

    Den nye Voksi Explorer indeholder en masse funktioner som heldigvis er utrolig lette at anvende. Bagsiden af voksiposen er udstyret med velcrolukning hvilket betyder at man let kan bruge den i forbindelse med diverse sele-systemer (læs: barnevogn, klapvogn, autostol, cykeltrailer) og det er altså en kæmpe fordel hvis man spørg mig. Der findes intet værre end at pakke sin baby ind ubehageligt tøj når man enten skal ud på en længere køretur eller hvis man skal ud i kulden og gå. Vi har ofte oplevet at vores datter har smidt dynen, skoene eller sokkerne undervejs og derfor er det simpelthen så meget lettere at putte hende i den varme voksipose istedet. Man kan lyne voksiposen helt op og anvende den som legetæppe eller dyne hvis man er i byen og man kan samtidig bruge den nederste del som siddeunderlag når man er på farten. Materialet på bagsiden er endda skridsikkert hvilket gør den utrolig praktisk når ens barn sidder mere ret op i eksempelvis klapvognen. Er det ikke smart? Og nå ja - voksiposen fra Voksi er også vandafvisende og så indeholder den ingen farlige giftstoffer.

    Da jeg modtog vores nye bedste ven (læs: voksiposen) blev jeg virkelig imponeret over kvaliteten. Vi har tidligere været på udkig efter lignende produkter og denne er altså et fund til prisen. Formålet med den nye Voksi Explorer har været at skabe en funktionel og behagelig voksipose i et moderne og lækkert design, og det er i den grad lykkes. Den er virkelig lækker - og så har den samtidig det fineste stjerneprint indvendig som virkelig komplimentere det ydre design utrolig flot. Den indeholder 80 procent andedun og 20 procent fjer i overdelen og 100 procent uld i underdelen. Derudover består det ydre af 100 procent nylon og det indre af 100 procent bomuld. Den er altså virkelig lavet af lækre materialer der samtidig giver ens barn mulighed for at ånde og samtidig holde varmen i vinter-kulden.

    Det er ingen hemmelighed, at vi har haft stor succes med vores nye voksipose. Den har simpelthen været med til, at gøre hverdagen meget lettere og samtidig sikre vi os, at familiens mindste medlem både sidder (og ligger) behageligt og kan holde sig varm i det kolde efterårsvejr. Vi har brugt den mest til de lange (og sommetider kolde) køreture i barnevognen, i vores autostol og som legetæppe når vi har besøgt familie, og den er simpelthen blevet en af vores favoritter i samlingen af baby-udstyr. For mit vedkommende er det utrolig vigtigt at vælge produkter der både er behagelige, pæne og i en god kvalitet - og dette gælder naturligvis også når det kommer til udstyr til vores lille mirakel. Jeg kan virkelig varmt anbefale den nye Voksi Explorer, da funktionerne og komforten er fantastiske til prisen. Der vil snarest komme en anmeldelse fra tre seje mødre på hos Momstertest, og i kan finde anmeldelsen lige her. Dette er i hvertfald ikke sidste gang, at vi ejer en af de smarte voksiposer fra Voksi. En anbefaling er hermed givet videre, og i kan forresten se hele deres katalog lige her. Der er simpelthen så mange skønne produkter i deres sortiment at vælge mellem. I ønskes den dejligste dag. Kram fra S.

      Synes godt om

      Kommentarer

      De fineste sutter og mærker med navn

      26. september 2019

      Reklame for Byhappyme

      Indeholder reklamelinks - markeret med *

      Hello there.
      Jeg delte forleden vores indkøb til vuggestuestarten med jer i dette indlæg, og der har simpelthen været så stor efterspørgsel på et uddybende indlæg omkring de fine navnemærker* og navnesutter*. Der findes utrolig mange holdninger til must-haves til ens barn når det starter i institution, og vi har valgt at sortere en del i alle de fine råd vi har modtaget fra venner og bekendte. Vi har altid prioriteret familie-tid ufattelig højt, og derfor vælger vi ofte nogle løsninger der kan gøre hverdagen lettere. Det samme gælder forberedelserne til vuggestuestarten. Da jeg blev introduceret for Byhappyme* og deres store udvalg af navnesutter og navnemærker vidste jeg med sikkerhed, at vi måtte eje begge dele. Navnesutterne er simpelthen så praktiske i vuggestuen hvor vi allerede flere gange har oplevet at de små banditter snupper sutterne fra hinanden. Vi har en lille afdeling til alle Noras vuggestue-sager og selvom kurven tilhører hende kan der alligevel snige sig en bodystocking eller lignende hen til en af de andre. Dette er en af grundene til at vi allerede knus-elsker vores fine navnemærker. De sidder efterhånden i alle hendes ting (læs: tøj, sutsko, jakke, flyverdragt, taske, bamse m.m.) og de er simpelthen så praktiske da de (hold nu fast) kan holde til en tur (eller ti-tyve-tredive) ture i vaskemaskinen, opvaskemaskinen og tørretumbleren. Det er super praktisk da man slipper for en ulæselig håndskrift på alt ens baby-grej og samtidig kan man uden problemer sælge tøjet videre. Det er muligt at personliggøre sine navnemærker med valgfri navn samt et lille ikon. I kan se det store udvalg af navnesutter* her og navnemærker* her. De er allerede et must-have for vores lille familie, da de er med til at gøre hverdagen meget lettere. I ønskes en dejlig dag, og god shoppelyst. Pssst.... Priserne er skarpe og servicen er fantastisk. Kram fra S.

        Synes godt om

        Kommentarer

        Fremtidsplaner efter min barsel

        23. september 2019

        De skønneste glimt fra min barsel. Jeg elsker at se tilbage på hyggelige stunder og heldigvis er de fleste efterhånden foreviget på billeder.

        Hello there.
        Jeg har brugt størstedelen af min mandag på at græde. Min barsel er ved sin vejs ende, og selvom jeg på ingen måde føler mig klar til at komme ud af den trygge barsels-bobbel er jeg sikker på, at det bliver fantastisk at få en almindelig hverdag igen. Der er efterhånden utrolig mange der har spurgt ind til mine fremtidsplaner efter barslen, og nu er det endelig blevet tid til at offentliggøre nogle af mine kommende projekter med jer. I starten af Oktober starter jeg på en uddannelse som makeup artist. Det er ingen hemmelighed, at jeg virkelig brænder for skønhedsfaget da jeg kan udfolde mig kreativt gennem mit arbejde. Jeg glæder mig enormt meget til, at dele en masse kreativt indhold med jer og til at tage jer med på min rejse som makeup artist. I forbindelse med min uddannelse har jeg lejet et lokale beliggende i Odense der i fremtiden vil komme til at fungere som et showroom. Jeg er simpelthen så glad for min beslutning, og jeg glæder mig til at fortælle jer meget mere om mit kommende univers. Min sidste dag på barsel er blevet brugt i min lyserøde barsels-uniform (læs: efterhånden slidte pyjamas) sammen med min lille familie. I morgen starter et nyt kapitel som jeg glæder mig enormt meget til at tage hul på. Jeg har sommerfugle i maven - og det plejer at være et godt tegn. I ønskes en dejlig aften. Kram fra S.

          Synes godt om

          Kommentarer

          sarahlykke

          • Go to Profil
          • Go to Startsiden
          • Go to RSS
          • Go to Sitemap

          Blog på Nouw

          • Opret en konto
          • Tag produkter med Metapic
          • Flyt din blog til Nouw

          Blogs

          • Andet
          • Design og indretning
          • Forældreskab
          • Foto
          • Generelt
          • Heste og ridesport
          • Mad & opskrifter
          • Mode
          • Personligt
          • Rejser og udlang
          • Sport
          • Træning og sundhed

          Nouw

          • Magazine
          • Almindelige betingelser
          • Privacy Policy
          • Cookies
          • Kontakt os
          • Hjælp
          • Service status
          • Build: 20.7.2021 03.44